Aktualności

Derby. Pojedynek, który elektryzuje całą żużlową Polskę

Już jutro na torze przy W69 w Zielonej Górze odbędą się 89. Derby Ziemi Lubuskiej. Miejscowy Falubaz podejmie drużynę zza miedzy - Stal Gorzów. Początek pojedynku zaplanowano na godzinę 19:30.

W ostatnim spotkaniu Falubaz Zielona Góra przegrał na wyjeździe z  GKM-em Grudziądz w stosunku 46:44. W drużynie prowadzonej przez Marka Cieślaka najwięcej punktów zdobyli Piotr Protasiewicz i Patryk Dudek. Zielonogórzanie zdobyli po 10 oczek z bonusem. Natomiast Stal Gorzów rozgromiła przed własną publicznością Apator Toruń 62:28. Liderem miejscowych był Bartosz Zmarzlik, który wywalczył komplet 15 punktów.

Lepszym bilansem w Derbach Ziemi Lubuskiej legitymuje się ekipa Stali Gorzów (49 wygranych spotkań z 88 pojedynków), która aktualnie jest liderem i jedyną niepokonaną drużyną w stawce w tegorocznych rozgrywkach Ekstraligi. Zielonogórzanie  w tym sezonie zdobyli komplet punktów w meczach przed własną publicznością.

Pierwszy derbowy pojedynek rozegrano w 1960 roku. Wówczas lepsi okazali się gorzowianie. Derby Ziemi Lubuskiej to wydarzenie, które elektryzuje województwo lubuskie, ale również całą żużlową Polskę. Nic dziwnego, że bilety na te spotkania sprzedają się jak przysłowiowe "świeże bułeczki". Trener Stanisław Chomski stara się zachować jednak chłodną głowę i przestrzega swoich podopiecznych, żeby nie lekceważyli osłabionego kontuzjami lokalnego rywala.

W dotychczasowych spotkaniach seniorzy gorzowskiej Stali tworzyli zgraną i wyrównaną formację. Goście pojadą w najmocniejszym składzie, ze świetnie spisującym się Bartoszem Zmarzlikiem. W pojedynkach u siebie i na wyjazdach, każdy w miarę możliwości dokłada cenne punkty do końcowego wyniku. To w pewnym sensie stanowi o sile drużyny. Wyśmienita dyspozycja juniora z Gorzowa daje trenerowi Chomskiemu duże pole manewru taktycznego. Przed sezonem gorzowianie wymienili drugą linię, która w zeszłym sezonie nie funkcjonowała tak jak powinna. Do drużyny wrócili Michael Jepsen Jensen i Przemysław Pawlicki, którzy punktują na znacznie wyższym poziomie niż trio Piotr Świderski, Tomasz  Gapiński i Linus Sundstroem. Do tego trzeba dołożyć odbudowującego się Krzysztofa Kasprzaka, nieobliczalnych Nielsa Kristiana Iversena i Mateja Zagara, co powoduje, że Stal wydaje się zespołem kompletnym, pozbawionym zeszłorocznych dziur.

W drużynie gospodarzy pod numerem trzynastym widnieje Piotr Protasiewicz. Kapitan Ekantor.pl Falubazu  cały czas przechodzi jednak rehabilitację kontuzjowanego obojczyka. "PePe" kontuzji nabawił się podczas meczu w szwedzkiej Elitserien pomiędzy Indianerną Kumla a Rospiggarną Hallstavik. PePe zdecydował się jednak wystąpić w tym meczu i liczymy na to, że ponownie będzie mocnym ogniwem zespołu.

Stan zdrowia Kenni Larsena z dnia na dzień ulega znacznej poprawie. Duńczyk ma przed sobą rehabilitację, ale już planuje pierwsze treningi. Na początku na rowerze. Przypomnijmy, zawodnik z kraju Hamlepta pod koniec kwietnia postrzelił się z broni w głowę. Do nieszczęśliwego wypadku doszło w Danii. Larsen po tragicznym zdarzeniu długo przebywał w śpiączce farmakologicznej.

Na okazały dorobek punktowy w niedzielnym meczu liczy Patryk Dudek. Początek sezonu wychowanka zielonogórskiego klubu jest imponujący. Zachwyca swoją jazdą w wielu turniejach. "DuZers" w sobotę (14 maja) zadebiutował w cyklu Grand Prix. Na PGE Narodowym w Warszawie ścigał się z tzw. "dziką kartą". Nie wypadł źle, bo niewiele mu brakowało do tego, by awansował do półfinału zawodów. Ostatecznie "DuZers" zajął dziewiątą pozycję z dorobkiem 8 punktów. Zawodnik Ekantor.pl Falubazu już rozpoczął drogę do przyszłorocznego cyklu Grand Prix. W poniedziałek ścigał się w eliminacjach na torze w Abensbergu. Dudek uplasował się na czwartym miejscu i awansował do kolejnego etapu eliminacji.

#CzasNaDerby. Wybierasz się na mecz? Oto najważniejsze informacje organizacyjne

Jutro od samego rana zachęcamy Was do śledzenia relacji Falubaz Live! na www.falubaz.com, oraz naszych profili społecznościowych na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz nowością Snapchacie, gdzie będziecie mogli podejrzeć kulisy przygotowań do meczu.

Awizowane składy:

Falubaz Zielona Góra:

9. Patryk Dudek
10. Andriej Karpow
11. Jason Doyle
12. Jarosław Hampel
13. Piotr Protasiewicz
14. Krystian Pieszczek
15.

Stal Gorzów:
1. Niels Kristian Iversen
2. Michael Jepsen Jensen
3. Przemysław Pawlicki
4. Matej Zagar
5. Krzysztof Kasprzak
6.
7. Adrian Cyfer