Aktualności

Znów kręcimy kółka dla Zielonej Góry!

Czas start. Znów kręcimy kółka dla Zielonej Góry! Nasze miasto po raz drugi powalczy o zaszczytny tytuł Rowerowej Stolicy Polski, której ambasadorami zostali Zbigniew Spruch i Andrzej Huszcza. Trenujemy do 21 maja i szykujemy się do ostrej rywalizacji w czerwcu!

Zasady uczestnictwa są bardzo proste. Rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną na potrzeby rywalizacji darmową aplikację Aktywne Miasta, która rejestruje trasy i ich długości. Z jej pomocą gromadzone są punkty dla miast i drużyn. A co najważniejsze, cała akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. I to bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdujemy. Puchar „Rowerowej Stolicy Polski” wygrywa miasto, które uzyska najlepszy wynik według klasyfikacji ogólnej, czyli suma wszystkich kilometrów uczestników rywalizacji lokalnej dzielona jest przez liczbę mieszkańców miasta.
 
- W zeszłym roku nasze miasto zajęło wysokie, siódme miejsce - mówi Robert Górski, szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu. – Chcemy ten wynik poprawić i zachęcić jak najwięcej mieszkańców i sympatyków Zielonej Góry, żeby włączyli się do treningu i do rywalizacji. Liczymy zarówno na zawodowców, którzy pokonują dziennie kilkaset kilometrów, ale i na amatorów, dojeżdżających do pracy i szkoły.
 
Rower to zdrowie!
 
Prezydent Janusz Kubicki nie obawia się o wynik – Mamy w ekipie Andrzeja Huszczę, który tak dużo jeździ na rowerze, że sam jeden zdobędzie dla nas tytuł rowerowej stolicy – żartował Janusz Kubicki i dodał już poważnie: - Nadchodzi czas dobrej pogody, wykorzystajmy ją i dołączmy do rywalizacji. Zachęcam, wsiadajmy na dwa rowerowe kółka! Ścieżek rowerowych u nas nie brakuje.
 
Do treningów zachęcali też ambasadorzy inicjatywy. – Rower to samo zdrowie, co potwierdzi kilku medyków, którzy jeżdżą z nami – przekonywał Andrzej Huszcza, legenda żużlowego Falubazu.
 
- Zachęcam do ściągnięcie rowerowej aplikacji i kręcenie kilometrów dla Zielonej Góry, także w imieniu moich przyjaciół rowerzystów. Spróbujemy osiągnąć lepszy wynik niż w zeszłym roku – wtórował mu Zbigniew Spruch, legenda polskiego kolarstwa.
 
 
Stwórzmy grupy rowerowe
 
Trening do Rowerowej Stolicy Polski już się zaczął, potrwa do 21 maja. Pamiętajmy, to na razie tylko rozgrzewka. Kilometry wykręcone podczas treningów nie wliczają się do czerwcowego współzawodnictwa. Zabawę zaplanowano od 1 do 30 czerwca. Szczegóły wydarzenia znajdziemy na stronie: https://www.aktywne.miasta.pl. Warto odwiedzić też miejski profil FB FB Rowerowa Stolica Polski - Zielona Góra www.facebook.com/RSPZielonaGora
 
Zapraszamy do zabawy poprzez tworzenie grup rowerowych (szkół, firm, stowarzyszeń, urzędów, klubów itp.) i zgłaszanie ich w aplikacji lub na maila koordynatorów projektu: Anna Szatkowska a.szatkowska@um.zielona-gora.pl lub Piotr Dubicki p.dubicki@um.zielona-gora.pl . Jeśli ktoś już jest w innej grupie, a chciałaby się przepisać to wystarczy wejść w aplikacji w rywalizacje, trening RSP 2023, zakładkę informacje i tam jest opcja "przenieś się". Uwaga, można być tylko w jednej grupie!
 
To był udany debiut
 
Tradycyjnie organizatorem jest miasto Bydgoszcz. W tegorocznej, piątej już edycji zmienia się formuła wydarzenia, do współpracy zaproszono wszystkie polskie gminy. A to oznacza, że w czerwcu odbędą się równolegle dwie rywalizacje rowerowe: dla miast i dla gmin.
 
Przypomnijmy, że rok temu Zielona Góra udanie zadebiutowała i znalazła się w rowerowej czołówce. Łącznie cykliści przejechali dla miasta prawie 450 tysięcy kilometrów. W aplikacji „Aktywne Miasta” zarejestrowały się około 3 tysiące osób i jeździło dla Zielonej Góry. O nasz dobry wynik starało się też 69 grup. W całej Polsce w zabawie wzięło udział 56 miast. W zeszłym roku triumfowała Biała Podlaska przed Puławami i Gnieznem.
 
Jak trenować dla Zielonej Góry?
  • znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu
  • z menu wybierz „Rywalizacje”, a następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2023
  • aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Miasto Zielona Góra
  • w kolejnym kroku wybierz z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie!
  • grupy utworzone w 2022 r. będą nadal aktywne przy treningu/rywalizacji bez potrzeby zakładania ich na nowo.