Maciej Jaworek urodził się w Warce 24 lutego 1961 roku. Podczas stosunkowo krótkiej kariery żużlowej wywalczył medale praktycznie we wszystkich rozgrywkach mistrzowskich w Polsce, był jednym z najlepszych zawodników w historii zielonogórskiego klubu.

Jego żużlowa kariera zaczyna się w 1978 roku. Debiut na zielonogórskim torze miał miejsce 24 sierpnia 1978 roku w towarzyskich zawodach między miejscowym Falubazem a gnieźnieńskim Startem.

Inauguracyjny bieg był dość nietypowy dla  Jaworka, gdyż jako jedyny zawodnik ukończył drugi bieg zawodów i zdobył 3 punkty. Łącznie w czterech startach uzyskał 9 punktów, wygrywając, m.in. bieg 9. Dalsza część debiutanckiego sezonu upłynęła pod znakiem treningów oraz turniejów młodzieżowych, w których za każdym razem Jaworek zdobywał cenne punkty i doświadczenie.

W roku 1979 kariera przyszłego mistrza zaczęła nabierać tempa. W czerwcu zwyciężył z Wiesławem Pawlakiem w towarzyskim turnieju par zdobywając 14 punktów i będąc jednym z najlepszych zawodników turnieju, wykręcił również najlepszy czas dnia.

Pomimo bardzo dużej konkurencji i szerokiej ławki młodzieżowców w Falubazie, rok po uzyskaniu licencji otrzymuje szansę na zaprezentowanie się w zawodach ligowych. 17 lipca 1979 roku w Gorzowie rozegrano debry Ziemi Lubuskiej. Po 6 biegach, przy stanie 21:15 dla gorzowskiej Stali na linii startowej ustawiają się Huszcza, Rembas, Jaworek i Mazurkiewicz. Tego dnia Rembas był jednak w wysokiej dyspozycji i pewnie zwyciężył w wyścigu, Andrzej Huszcza przyjechał na drugiej pozycji, a Maciej Jaworek przyjeżdżając na trzeciej, zdobył swój pierwszy ligowy punkt, dzięki czemu Falubaz zremisował w tym biegu 3:3. Niestety, w drugim występie Jaworek zanotował upadek i ostatecznie derby skończył on z jednym punktem.

Świetna postawa w kolejnych zawodach młodzieżowych oraz 4 miejsce w Pucharze Winobrania sprawia, iż sztab szkoleniowy Falubazu regularnie wystawia Jaworka w zawodach ligowych. Niewiele ponad rok od zdobycia licencji notuje on już świetne występy w lidze. Na zakończenie sezonu do Zielonej Góry przyjeżdża lider tabeli Unia Leszno. Mecz cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ówczesna prasa relacjonuje, że około 20 tysięcy widzów jest na stadionie przy ul. Wrocławskiej. Mecz kończy się zwycięstwem Falubazu 69:39, a Maciej Jaworek jest jednym z najlepszych zawodników, zdobywa ostatecznie 10 punktów i 3 bonusy.

Tego roku drużyna Falubazu wygrywa brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski, duży wkład w wynik mają utalentowani juniorzy – bracia Kasprzakowie, Wiesław Pawlak, Jarosław Glinka oraz Maciej Jaworek. Brązowy medal zdobywa również z kolegami z drużyny młodzieżowej w turniejach MDMP. Wysoką formę zaznacza kompletem punktów w młodzieżowym turnieju par na zakończenie sezonu, potwierdzając swoje aspiracje do walki o najwyższe trofea.

W sezonie 1980 Jaworek regularnie startuje w zawodach ligowych. Początkowo bardzo dobre mecze z dwucyfrowymi wynikami przeplatane są słabszymi, w których zdobywa zaledwie 2-3 punkty. Duży talent i stałe postępy sprawiają jednak, że już pod koniec sezonu jest niezwykle wartościowym zawodnikiem drużyny Falubazu. Drużyna kończy sezon dopiero na 7 pozycji. Sukcesy w 1980 przyszły za sprawą młodzieży, kiedy skład Falubazu prowadzony przez Henryka Olszaka zdobywa złoty medal w rozgrywkach MDMP, a Maciek jest jednym z wyróżniających się zawodników podczas turniejów finałowych.

Sezon 1980 kończy wyśmienicie, zdobywając 2 października Srebrny Kask. Po 20 wyścigach Marek Kępa i Maciej Jaworek mają po 14 punktów i spotykają się w biegu dodatkowym, przy krawężniku zawodnik Motoru Lublin, a zielonogórzanin z trzeciego pola startowego. Jaworek, niesiony dopingiem zielonogórskiej publiczności, wygrywa i świętuje pierwszy duży sukces indywidualny w karierze.

W mistrzowskim dla Falubazu sezonie 1981 Maciej Jaworek mimo młodego wieku regularnie punktuje na poziomie 8-10 oczek, będąc silnym ogniwem zespołu (trzecie miejsce w drużynie pod względem średniej punktowej). Kolejny raz potwierdza również przynależność do czołówki polskich młodzieżowców zajmując 3 miejsca w finałach Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz Srebrnym Kasku.